Jana Lálová

A-JLNarodila jsem se v Praze v České republice. Při zaměstnání jsem vystudovala Fakultu sociálních věd a publicistiky, obor sociologie kultury a graduovala v roce 1969. Pracovala jsem ve Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy a strávila jsem tam 28 krásných let. Poté jsem následovala manžela (astronoma) do New Yorku (na 4 roky) a posléze do Vídně (na 10 let), kde pracoval v OSN.

S patchworkem jsem se poprvé seznámila v New Yorku. Jako členka United Nations Women´s Guild jsem byla jednou ze zakladatelek Quilting Group ve Vídni. Napřed jsem absolvovala řadu odborných kurzů a poté začala sama učit, nejprve ve Vídni a po trvalém návratu domů i v Čechách. Představila jsem několikrát patchwork v televizi, přeložila do češtiny knihu britské autorky Susan Briscoe o sashiku a přispívala do časopisů s tématikou ručních prací.

Byla jsem jednou z „kmoter“ výstavy Prague Patchwork Meeting. Od té doby zde vystavuji, jsem členkou výboru a v případě potřeby překládám do češtiny anglicky hovořící lektory. Zpočátku jsem vyzkoušela nejrůznější patchworkové techniky, ale vždy jsem preferovala ruční práce menších rozměrů (dětské deky, závěsy na zeď atp.). V poslední době – jako členka skupiny Art Quilt Harbour – dávám přednost art quiltu. Zúčastnila jsem se řady výstav v Rakousku, Německu, Rumunsku, Velké Británii, Praze a dalších městech v České republice.

One thought on “Jana Lálová

  1. Jana is a true artist who has produced wonderful patchwork executed in outstanding techniques. Her sense of space, color and perfect needlework is admirable. She has contributed immeasurably to the atchwork culture in Prag as well as in other countries. I love her creations and hope she will continue in good health to continue her artwork.
    Sigi (from Germany and Florida).

Napsat komentář