Jana Lálová

A-JLNarodila jsem se v Praze v České republice. Při zaměstnání jsem vystudovala Fakultu sociálních věd a publicistiky, obor sociologie kultury a graduovala v roce 1969. Pracovala jsem ve Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy a strávila jsem tam 28 krásných let. Poté jsem následovala manžela (astronoma) do New Yorku (na 4 roky) a posléze do Vídně (na 10 let), kde pracoval v OSN.

S patchworkem jsem se poprvé seznámila v New Yorku. Jako členka United Nations Women´s Guild jsem byla jednou ze zakladatelek Quilting Group ve Vídni. Napřed jsem absolvovala řadu odborných kurzů a poté začala sama učit, nejprve ve Vídni a po trvalém návratu domů i v Čechách. Představila jsem několikrát patchwork v televizi, přeložila do češtiny knihu britské autorky Susan Briscoe o sashiku a přispívala do časopisů s tématikou ručních prací.

Byla jsem jednou z „kmoter“ výstavy Prague Patchwork Meeting. Od té doby zde vystavuji, jsem členkou výboru a v případě potřeby překládám do češtiny anglicky hovořící lektory. Zpočátku jsem vyzkoušela nejrůznější patchworkové techniky, ale vždy jsem preferovala ruční práce menších rozměrů (dětské deky, závěsy na zeď atp.). V poslední době – jako členka skupiny Art Quilt Harbour – dávám přednost art quiltu. Zúčastnila jsem se řady výstav v Rakousku, Německu, Rumunsku, Velké Británii, Praze a dalších městech v České republice.